Oto moja subiektywna* lista kosmetyków, których używam do pielęgnacji Bąbelka, od narodzin po dziś dzień. Lista będzie długa, bo przecież części ciała jest również wiele! To lecimy.

 • olej kokosowy do mycia ciała Bąbelka

. W karcie porodu warto uwzględnić, aby noworodka nie kąpano, zwłaszcza, w pierwszej dobie. Naturalne śluzy i bakterie pełnią funkcje bariery ochronnej, tak bardzo ważnej w szpitalu, gdzie kontakt z drobnoustrojami jest nasilony. W szkole rodzenia dowiedzieliśmy się ( a tak naprawdę tylko upewniliśmy, bo dużo już się mówi o naturalnej pielęgnacji), że Bąbelka najlepiej myć zwykłą wodą z dosłownie kilkoma kropelkami olejku migdałowego lub kokosowego. Sama jestem fanką tego drugiego, więc zaczęliśmy od kokosowego. Bąbelek nigdy nie miał żadnych podrażnień czy alergii. Skóra jest w świetnej kondycji!

 • olej kokosowy jako szampon do włosów Bąbelka

Ta sama woda do kąpieli służy jako woda do mycia włosów. Nie mieliśmy problemu z tzw. ciemieniuchą. Włoski są czyste i lśniące. Warto od razu po kąpieli je rozczesać, gdyż nadmierna ilość olejku na włosach powoduje, że włosy wyglądają jakby były tłuste. Po rozczesaniu problem natychmiast znika. Nie wiem jak olej zachowałby się przy dłuższych włoskach np. u dziewczynki. 

 • olej kokosowy na podrażnienia pieluchowe

Podrażnienia na pupce zdarzają się u nas od czasu do czasu, np. kiedy Bąbelek chodzi zbyt długo w jednej (oczywiście wypełnionej po pachy) pieluszce. Przy łagodniejszych podrażnieniach, kiedy jest to tylko zaczerwienienie, używam oleju kokosowego. Jeśli podrażnienie wygląda groźniej smaruje je niewielką ilością Bepanthenu. Dodam, że od czasu urodzin nie kupiłam ani jednego opakowania. Żeruję na jakiejś próbce otrzymanej, chyba, w szkole rodzenia. 🙈

 • olej kokosowy jako ochrona przed słońcem

Nie używam kremów z filtrami. Sprawdźcie ich skład, zrozumiecie dlaczego. Kąpiel słoneczna bez ochrony jest również potrzebna ( tylko wtedy organizm łapie witaminę d). Przy dłuższej ekspozycji na słońce**, warto po prostu zasłonić skórę ubrankiem lub posmarować olejkiem kokosowym.

Bonusy dla mamy

 • olej kokosowy używany do tzw. olejowania włosów

Włosy olejuję od lat, kiedyś intensywniej, dziś od czasu do czasu. Zwykle nakładam kilka kropel oleju na końcówki włosów i kładę się spać. Taki zabieg kilka lat temu bardzo poprawił kondycję moich włosów. Końcówki, mimo że włosy rozjaśniam i często prostuje/robię loki, są w świetnym stanie. Podcinam je bardziej ze względu na odświeżenie formy niż zniszczenia. Żeby była jasność, olejek nie jest remedium na wszystkie włosowe problemy. Pielęgnacja włosów to proces bardziej złożony. Mogę natomiast pochwalić się, że moja pielęgnacja przynosi naprawdę dobre rezultaty (może kiedyś zrobię o tym osobny post).

 

 • olej kokosowy na smarowanie brzucha w ciąży/krocza

Brzuch smarowałam od 6 miesiąca, kiedy zaczął się powiększać. Nie mam ani jednego rozstępu. Jednak wiem, że powstawanie rozstępów jest procesem bardziej złożonym i czasami „zwykłe” smarowanie brzucha i tak niewiele pomoże. 🙁 Ale zawsze warto próbować. Poleca się go również przy smarowaniu krocza, co pozwala uniknąć cięcia/ pęknięcia przy porodzie. Rodziłam przez CC, więc nie wypowiem się, czy ten zabieg jest skuteczny.

 • olej kokosowy jako peeling i krem do ciała w jednym

Ja robię sobie z niego peeling, dodając do olejku fusy kawy. Peeling kosztuje grosze, a jest naprawdę świetny! Od czasu do czasu smaruję nim suche miejsca na skórze (swojej i Bąbelka). Jednak nie robię tego codziennie, gdyż uważam, że skóra „powinna sobie sama radzić”. A uwierzcie mi, im mniej kosmetyków, tym lepiej. 


*Moja subiektywna – słowa klucze, czyli jest to MOJA lista. Wy możecie mieć inne. Wam olej kokosowy mógł się nie sprawdzić. Chcecie, wypróbujcie. Nie chcecie – nie zmuszam.

**Żeby była jasność, dłuższa ekspozycja na słońce ma u mnie zdroworozsądkowy wymiar, czyt. m.in. spacery w wózku, a nie np. wylegiwanie się na pełnym słońcu przez wiele godzin na plaży.

 

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 thoughts on “Kosmetyki do pielęgnacji Bąbelka (i nie tylko) – moja lista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close

Social Slider

No images found!
Try some other hashtag or username